żeglarskie kalendarium
 1967-01-25
25 stycznia 1967 - Leonid Teliga rozpoczął w Casablance swój samotny rejs dookoła świata na jachcie "Opty", zaprojektowanym przez inż. Leona Tumiłowicza.

Leonid Teliga pierwsze szlify żeglarskie zdobył przed wojną, w początkach II wojny światowej. Jako kapitan statku handlowego brał udział w ewakuacji Rostowa. Po okresie służby w polskim lotnictwie na zachodzie powrócił do kraju gdzie pracował jako dziennikarz i tłumacz literatury. Okrążył świat na 10- metrowej "Opty" ożaglowanej jako slup o powierzchni żagli 43m2. Rejs "Opty" rozpoczął się 25 stycznia 1967, a trasa wiodła z Casablanki na zachód, uczęszczanymi szlakami, aby po drodze odwiedzić jak najwięcej portów: Wyspy Kanaryjskie, Małe Antyle, Kanał Panamski, Galapagos, Markizy, Tahiti, Bora Bora, Fidżi, Dakar. Prawdopodobnie ze względu na rozwijającą się chorobę nowotworową ostatni etap rejsu Leonid Teliga zdecydował się odbyć "jednym skokiem". Trasa tego pojedynczego skoku - 13 260 mil do portu w Dakarze, zabrała Telidze 165 dni żeglugi - pobił tym samym rekord czasu trwania nieprzerwanej samotnej żeglugi oceanicznej, należący od 85 lat do Amerykanina Bernarda Gilboya. 5 kwietnia 1969 w drodze do Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich Teliga przeciął kurs, którym w lutym 1967 zdążał z Las Palmas na Barbados (Małe Antyle) – okrążenie kuli ziemskiej zabrało mu 2 lata i 2 miesiące.
Włodzimierz Głowacki, "Dzieje jachtingu światowego", Gdańsk, 1983, s. 385. Włodzimierz Głowacki, "Wspaniały świat żeglarstwa", Wyd. Morskie, Gdańsk, 1970 www.wikipedia.pl
na skróty

Copyright © 2005-2021 BDG ACME. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kontakt | Mapa serwisu | Nota prawna | Regulamin | Oferta dla firm | Logowanie

Czartery jachtów na Mazurach. Szybki czarter jachtów Mazury .
Jachty i czartery jachtów Mazury.